KAJ & KAJ Kajzertum – Sličnost i razlikôvnost HR i SI kajkavščině
Sveti Lo(u)vre (10. kolovoza)
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Sveti Lovrenc
Slika:
Sveti Lovrenc pred cesarjem Valerijanomv
Sveti Lovrenc, tudi Lovrenc Rimski, (latinsko Laurentius, pomeni “lovorov venec”); (približno 225–258), je bil eden izmed sedmih diakonov rimske Cerkve, ki je služil papežu Sikstu II in je bil mučen med vladavino rimskega cesarja Valerijana. Čeprav mlad, je užival papeževo zaupanje in zasedel odgovorni položaj kot upravitelj cerkvenega premoženja, skrbel pa je tudi za darovanje ubogim. Za časa vladanja cesarja Valerijana (od leta 253 do leta 260) so papeža kot kristjana zaprli in ubili. Lovrenc naj bi, kot njegov zvest služabnik, hotel umreti z njim, a mu je papež naročil, naj denar iz zakladnice razdeli revežem, saj naj bi že čez nekaj dni sam doživel enako usodo kot papež sam. Rimski načelnik Hipolit je od Lovrenca zahteval zaklade Cerkve in le – ta je predenj pripeljal ubožne, vdove in sirote in jih predstavil kot večje zaklade cerkve, kot naj bi jih imel Hipolitov cesar. Razjarjen Hipolit ga je ukazal mučiti, na koncu pa so ga živega spekli na ražnju.
Sveti Lovrenc kot zavetnik
Sveti Lovrenc je zavetnik revežev, gasilcev, steklopihalcev, kuharjev, likalk. Varoval naj bi pred opeklinami, bolečinami v hrbtu, vročico. K njemu verniki naslavljajo prošnje za verne duše v vicah in ga prosijo za dobro letino.
Upodobitve
Upodabljajo ga kot diakona s pravokotnim ražnjem, z evangelijsko knjigo in s križem, med deljenjem miloščine, ali z mučeniško palmo.
Godovni zavetnik
Ob prazniku svetega Lovrenca imajo god osebe, ki se imenujejo: Lovrenc, Lovre, Lovro, Lavrencij, Lavrencija, Laura, Lavra, Lorena.
Zunanje povezave
Predstavnostno gradivo o temi sveti Lovrenc
(Saint Lawrence):
http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Saint_Lawrence
Zvir.
http://sl.wikipedia.org/wiki/Sveti_Lovrenc
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
SOLZE SVETEGA LOVRENCA (cikel)
SOLZE SVETEGA LOVRENCA
zvezdni utrinki
ponikajo
za komaj rojeno zaveso teme
bliski parajo jug
prestrašeno kikirikanje
se opoteka
skozi nočni labirint
zamira
dež raste v naliv
prazni nebo
blato
pred zdrsom
odšteva sekunde
čutim izdihe hiš
stari oreh
ječi v vetru
razmočene veje
se bičajo
v kodrih javne razsvetljave
kaplje med orehovimi prsti
poslušajo burno pesem dežja
zapeto
skozi prostornino kovinskih žlebov
za droben hip obvisijo
zanihajo
mimo oken
odjokajo
kot solze
http://www.pesem.si/a/objava/prikaz/63965/solze_svetega_lovrenca_cikel
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Cerkev Svetega Lovrenca – 20. 2. 2012, 01:28
Cerkev stoji v Žabjeku (Metni Vrh). Zgrajena je bila v 17. stoletju, leta 1778 je po zaobljubi lastnice sevniškega gradu grofice Jožefine Keglevič prizidana kapela Svetega Frančiška Ksaverija. Neverjetno dobro ohranjene freske prikazujejo prizore iz življenja tega jezuitskega misijonarja. Na severni strani je v ozadju naslikana Sevnica z obema cerkvama in požarom pri gradu leta 1778. Na vzhodni in zahodni strani so prikazani štirje kontinenti, Evropo upodablja cesarica Marija Terezija. Zelo lep je baročni oltar v kapeli, glavni oltar je iz konca 18. stoletja. Cerkev se ponaša tudi z najstarejšim zvonom v sevniški župniji iz leta 1652.