Na književni Špancirfest v varaždinske Gradske knjižnice “Metel Ožegović” došpancierale su se štiri mlade i nekaj menj mlade hrvatske književnice, pojačane i z jenu mušku silu.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * ** * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Varaždinske vesti, br. 3594, 19.11. 2013.
Piše prof. Barica Pahič
KAJ je naše pitanje i naš odgovor
Iza nas ostaje same naša priča
Zgotovljen je Mesec hrvatske knjige, a prinas vu Varaždinu dokončan je s Književnim Špancirfestom v Gradske knjižnice “Metel Ožegović”. K nam su se došpancierale štiri mlade i nekaj menj mlade hrvatske književnice, pojačane i z jenu mušku silu.
Publike jih je predstavil ravnatelj, gospon Mario Šoštarić. Nieje tuo bila uobičajena kniževna večer, neg nekaj kak spomenkovanje. Svoje društve je vodila i na spomenek napeljavala Darija Žilić.
Dr. prof. Julijana Matanović, književnica i književna znanstvenica govorila je o tem kakev je odnos zgovorene i zapisane rieči štera postaje književni tekst, na kakve probleme duejde gda svuoj tekst hoče rezgledeti kak znanstvenica i da ji je leže z nečijim tuđim tekstom. Onda je onak čist obične pripoviedala o svojim poticajima za pisanje, o tem kak je preživela svoje detinstve i osečanju podvojenesti med svojim bosanskim porieklom i življenjem pri posvojiteljski obitelji. Podvojenest je osečala i med življenjem v Osijeku i onem v Zagrebu, pa je se preživljavanje nekak muorala zvlieči z sebe i zapisati. Tak je postala i književnica. Pune je govorila i o tem kak se v Bosne pije kava, a kak v Zagrebu ili v Švedske, gde se pije kava z automata. Misli da način pijenja kave otkriva i način društvenega življenja.
S kavom je nastavila i Dorta Jagić, pesnikinja i pripovedačica. Veli da med temi njenimi književni iskazi razlike ima same v formalnem smislu jer su ji pripovetke pune poezije, a popefke pripoviedanja. Pripoveda i o biblijskimi ženami štere v književnesti baš niesu jake “eksponirane”. Publiku je nasmejala z dvemi svojimi popefki.
Lana Derkač je pripoviedala o svem putovanju po Nikaragve i čitanju poezije na vulici, “na sakem vuglu”. Veli da su tam ljudi pune bolj zainteresierani za poeziju neg prinas. I ona je publiku zabavila s pesmom o vodokotliču i rekla da baš se v življenju more biti poticaj za poeziju.
Davor Šalat, šteri nam se predstavil kak pesnik i knjižavni kritičar, govoril je o tem da se neprimetne v sakega človeka slažu osečaji i ozračja življenja šteri ispunjaju našu podsvest od detinstva na dalje i da oni prie ili kesneše nekak moraju zijti vun, a f kniževnem delu najbolj. Nemre se pisati s praznine, neg z naslaga preživljenega. I on je prečital dvie kratke popiefke da bi potvrdil svoje mišljenje.
Darija Žilić ni ništ čitala, ali je otpopevala jenu pesmu. J. Matanović je zaključila večer z mišlju da kniževnost živi “od ljudskih priča”. Treba jih spripovedati jer iza nas ostaje same naša priča.
Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/iza-nas-ostaje-same-nasa-prica.html
i(l) str. 25. sim
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3594.pdf
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Grupa San-Varaždinu na placu, 02:49