Kajkavska sveto-ilijada v Svetomu Ivanu Zeline

Anamarija Vitez, 6. (raz)red
Pelatelica: Maja Priher
OŠ “Vladimir Nazor”, Sveti Ilija

Vrata domovine

Vrata moje hiže
Navek su otpreta,
Saki k nama more dojti.
I vrata mojega srca
Otpreta su za
Pomoć pajdašima dati,
Za kušlec bratu, mami i tati.
I nebo svoja vrata ima.
Stari ljudi veliju
Da nas Sveti Peter
Čeka tam.
Domovina moja
Pak najvekša vrata ima!
Sim ljudima kaj v njoj živiju,
Sim ljudima koji se sim nameriju
Zi širokim osmehom
I otprtim srcem,
Domovina širom opre
Vrata hrvatska!

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Karolina Sitar, 6. razred
Pelatelica: Maja Priher
OŠ „Vladimir Nazor”, Sveti Ilija

Radost živleja

Još ni deniz ne znam
Kaj točno reči očeju
Gda veliju: „Jempot se živi“.
Živleje je luda igra,
Nešče ima sreče, a nešče ni
I se se v krug vrti.
Vreme zastaviti ne bremo
Leti kak noro
I vse smo bliže onom
Drugom svetu.
Kaj nas čeka?
Ne znamo!
Samo se prepustiti moramo
I vsaki novi den
Nek nam bu
Radost živleja

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

OŠ “Vladimir Nazor”, Sveti Ilija

2012-10-30

SMOTRA DJEČJEG KAJKAVSKOG PJESNIŠTVA

 

Ponovni uspjeh naših učenika na 32. smotri dječjeg kajkavskog pjesništva „Dragutin Domjanić“ u Svetom Ivanu Zelini

Naša je škola, kao i svake godine, dala svoj doprinos očuvanju kajkavskoga narječja sudjelujući 20. listopada 2012. na ovogodišnjoj 32. smotri dječjeg kajkavskog  pjesništva „Dragutin Domjanić“  na kojeg su pozvane dvije učenice iz naše škole, Karolina Sitar i Anamarija Vitez kojima je mentorica učiteljica Maja Priher.

 

Program je započeo u 9 sati u Gradskoj vijećnici gdje je bio doček sudionika i uzvanika te promocija Zbirke pjesama 32. smotre.

U predvorju Dvorane „Kraluš” bila je postavljena izložba likovnih radova učenika osnovnih škola. Dio izloženih radova korišten je i za ilustraciju ovogodišnje zbirke pjesama, a među njima je i likovni rad učenice Ive Kreš kojoj je mentorica učiteljica Dijana Piskač.

Nastup najmlađih kajkavskih pjesnika započeo je u 10 sati u Dvorani „Kraluš.”

U programu su sudjelovala 32 najbolja ovogodišnja mlada kajkavska pjesnika koji su recitirali svoje pjesme, a zabavljao ih je i Dječji zbor „Klinci s Ribnjaka” te glumci Dječje scene Zelinskog amaterskog kazališta „ZamKa.” Voditelj programa bio je dramski umjetnik Vid Balog.

Zadnja je nastupila naša učenica Anamarija Vitez recitirajući svoju pjesmicu „Vrata domovine.” Njezina i Karolinina pjesma „Radost živleja” dobile su nagradu te su objavljene u zbirci „Oblak, najdi me!”

Na natječaj Smotre odazvalo se 45 osnovnih škola, sudjelovalo je 219 učenika, 69 voditelja te na adresu organizatora pristiglo je ukupno 265 novih kajkavskih pjesama od kojih je odabrano 56 pjesama za objavu u Zbirci. Stručni ocjenjivački sud radio je u sastavu  dr.sc. Ivo Kalinski (predsjednik), prof.dr.sc. Joža Skok i  dr.sc. Božica Pažur .

Nakon toga u obližnjoj srednjoj školi dočekao nas je topli ručak te uručenje zahvalnica i priznanja sudionicima, suradnicima i sponzorima Smotre. Ponosni na uspjeh krenuli smo prema svojim kućama.

                                                      Karolina Sitar i Anamarija Vitez

http://os-vnazor-svetiilija.skole.hr/print/?prt_name=news&prt_id=156